Lyckan i ett nytvättat fönster
Flera gånger om dagen blir jag stående och stirrar ut genom köksfönstren. Jag tittar på de tre penseérna som jag planterat i den rostiga tunnan på altanen och känner mig oerhört nöjd. De är inte bara att de lyser upp och är färggranna, jag fick dem till ett oerhört bra pris också. Jag vet inte vad jag är mest nöjd med när det gäller de där blommorna, färgerna eller priset.
När jag har tittat färdigt på blommorna tittar jag på själva altanen. Förra måndagen kröp jag omkring där och rensade ogräs mellan plattorna och tog bort mossa i två timmar. Jag kan titta nästan hur länge som helst på det obefintliga ogräset därute. Det är så vackert.
Men oftast stirrar jag inte ut genom fönstren, utan på dem. De är alldeles nyputsade.
Eftersom alla värkande leder i min kropp blev mer eller mindre obrukbara vid rensningen av altanen, har jag tvättat en ruta om dagen, för att över huvud taget kunna använda armen. Men nu är det klart.
Jag kan inte minnas när jag kände mig så här lycklig senast.
Vem behöver lottovinster och Karibienresor, när man kan titta på ett nytvättat fönster.
Kommentarer